A. Gülhan Şam, 37 Yaşında

2011 Aralık ayında sağ mememde elime bir kitle geldi. Yapılan tetkikler sonrasında (ultrason, mamografi, MR, MR altında biyopsi vs.) her iki memede kanserli dokular tespit edildi.

Genel Cerrahım ileride tekrarlama riskini en aza indireceğinden her iki memenin de alınmasının en uygun ve doğru yöntem olacağını söylediğinde çok üzüldüm. Göğüslerimin olmaması hem fiziksel hem de psikolojik olarak beni çok etkileyecekti. Ancak doktorum mastektomi ameliyatı ile aynı zamanda meme rekonstrüksiyonun da yapılabileceğini söyledi ve böylece Prof. Dr. Şükrü Yazar ile tanıştım.

Şükrü Bey ameliyatın nasıl yapılacağı, komplikasyonlar ve ameliyat sonrası ile ilgili bilgilendirdi. Protezler konusunda da seçenekler sundu; ancak bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için neyin bana uygun olacağını bilmiyordum. Kendisine güvendim ve her şeyi kendisine bıraktım. Doktorum ameliyat öncesi ölçülerimi aldı. Göğüs bölgem üzerinde çizimler yaptı. Sigara kullanıyordum, hemen bırakmam gerektiğini, aksi takdirde yara iyileşmesinde gecikmeler olacağını da kesin bir dille aktardı.

Şubat ayında mastektomi ameliyatı ile aynı zamanda iki mememe de protez takıldı. Ameliyat sonrasında 4-5 hafta içerisinde toparlandım. Yaralarım hızla iyileşti. Kemoterapi sonrasında 45 gün radyoterapi gördüm; ancak protezlerimde bir bozulma olmadı. Ameliyatın üzerinden 10 ay geçti. Artık sütyen takmıyorum, eskisinden daha güzel, sarkık olmayan, vücuduma daha uygun ve yeni göğüslerim var. En güzeli de mastektomi ameliyatı ile aynı anda olduğu için hep orda olduklarını, silikon olmadıklarını ve bana ait olduklarını düşünüyorum.

Yakın çevrem de çok başarılı, doğal ve estetik gözüktüğünü söylüyor. Etrafımda kötü örnekleri duydukça iyi ki Şükrü Bey ile karşılaşmışım diyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum…