Buket

Yaklaşık 2 ay önce ilk meme kanseri teşhisi konulduğunda, hastalıktan ziyade aklıma gelen ilk şey annemin yaşadıkları oldu. Ona’da yaklaşık 13 sene önce bu teşhis konulmuştu ve geçirdiği operasyon sonucunda sol memesi alınmıştı. Bunca yıl boyunca da, bir kadın olarak tek göğüs ile yaşamanın ne kadar zor olduğunu O’nda gözlemlemiştim. Amerika’dan getirttiğimiz, sütyen içerisine konulan slikonlarla bu açığı dışardan kapatmaya çalışsa da içindeki duygusal boşluğu tahmin edebiliyorum.

Bana da doktorum garanti tedavi olarak göğsümün alınıp rekonstrüksiyon yapılmasını önerdiğinde önce bunu kabul etmeyip, diğer tedavi seçeneklerini tercih ettim. Göğüslerimden vazgeçmek kolay gelmemişti. Fakat daha sonrasında derinlemesine düşününce gelecekte oluşabilecek risklerden kurtulmak için en uygun yöntemin bu olduğuna karar verdim ve kabul ettim. Böylelikle ameliyat günü Şükrü Bey ile tanıştım. Bana öncelikle söylediği şey, bunun bir estetik operasyon olmadığı idi. Rekonstrüksiyon ile detaylı bilgi verip, daha önceki ameliyatlarla ilgili resimler gösterse de ameliyata girinceye kadar endişelerimde azalma olmadı ve son ana kadar kararsızlıklar yaşadım. Sonuçta ameliyatı oldum ve yaklaşık bir aylık recovering süresinden sonra şu anda her şey yoluna girdi. Ameliyatlı göğsümle, orjinal göğsüm arasındaki fark yok denecek kadar az.

Bu süreçte öğrendiğim şey, öncelikle doktorunuzu iyi seçin ve O’na sonuna kadar güvenin. Göreceksiniz her şey yolunda gidecek…