Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu enjeksiyonu hangi amaçlarla uygulanır?
• Derideki ince ve derin kırışıklıkları giderilmesi (Alın çizgileri, kaş arasındaki çizgiler, ağız etrafındaki kırışıklıklar, burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklık, ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar)
• Yara izlerinin tedavi edilmesi
• Derideki çukurların yok edilmesi
• Dudak estetiği (İnce dudakların kalınlaştırılması, dudak şeklinin  vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi)
• Yanaklara dolgunluk verilmesi ve elmacık kemiğinin çıkıntılı hale getirilmesi

Yüz dolgusu tedavisi nasıl yapılır?
İnce bir iğneyle dolgu malzemesi, düzeltilecek alana enjekte edilir. Enjekte edilen malzeme kırışıkların altını doldurur. Bu işlem sırasında genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmaz; ancak dudak bölgesi hassasiyeti sebebiyle gerek görülebilir. 20- 30 dakika kadar süren işlem sonrasında sonuç hemen görülebilir.  İşlem sonrasında aşırı sıcak (güneşlenmek, solaryum vb.) ve soğuktan birkaç gün kaçınmak dışında dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur. Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir. İşlemin yan etkileri az görülmekle birlikte ortaya çıkan etkiler de hızla geçer.

Dolgu malzemeleri çeşitleri nelerdir?
“Sentetik Doku” ve kişinin kendi dokularının kullanıldığı “Otojen Doku” olmak üzere iki tip dolgu çeşidi vardır.

1• Sentetik Doku:
En sık kullanılan sentetik dolgu materyali “Hyalüronik asittir”. Bu malzemenin vücutta dayanıklılığı yaklaşık 9 ay-1 yıldır. Hazır enjektörde, steril ambalajda bulunan bu preparat, ameliyata gerek duyulmadan ofis ortamında kolaylıkla uygulanabilir. Enjeksiyon yapılacak bölge anestezik özellikli bir krem ile uyuşturulur. Düzeltilmek istenen kırısıklık çizgisin altı dolgu malzemesi ile doldurulur.  Hyalüronik asidin su tutma özelliği, moleküllere giderek artan miktarda suyun tutunmasına yol açar. Böylece dolgu enjesiyonunun kalıcılık süresi uzar.
Günümüzde artık yüze dolgu enjeksiyonunda,  hayvanlardan geçen, yavas virüs hastalıkları nedeniyle “kollajen”, vücutta yarattığı reaksiyon nedeniyle de “sıvı silikon” kullanılmamaktadır.

2• Otojen Doku: Otojen dokular kişinin kendi vücudundan alınan biyolojik dokulardır. En sık kullanılan otojen mayeryal doku kokteylidir. Bu kokteyl yağ dokusunun yanı sıra dermis, ve fasya gibi cilt altı dokuları da içerir. Hastanın kendi dokusu kullandığı için alerjik reaksiyon riski yoktur.

Yağ enjeksiyonu nedir?
Otojen dolgu malzemeleri arasında en çok tercih edilen, kişinin kendi yağ dokusudur. Yağ nakli (transplantasyonu) olarak da adlandırılan yöntemde karın, bel, uyluk bölgelerinden alınan yağ dokuları, özel enjektörlerle cilt altına ve kas içine transfer edilir. Böylece dudak, elmacık kemiği, çene ucu gibi yüz bölgelerinde dolgunluk ve yüz konturunda uyum sağlanır; yüzdeki derin kırışıklıklar hacim sağlanarak giderilir. Kişinin kendi yağ dokusu alınırken yağ hücreleri ile birlikte sağlıklı kök hücreleri de alınmakta ve kişiye enjekte edilmektedir. Böylece taze kök hücrelerinin uyarıcı ve canlandırıcı etkisi ile enjekte edilen bölgenin cilt yapısında da bir tazelik, canlılık ve parlaklık elde edilir. Bu işlem uygulanırken yağ alınacak ve enjekte edilecek olan bölgeler lokal anestezi altında uyuşturulur. İnce bir liposuction kanülü ile yağ dokusu alındıktan sonra bazı işlemlerden geçirilir ve alıcı bölgeye özel enjektörlerle nakledilir. İşlem sırasında ağrı, acı duyulmaz. Eğer kişiye liposuction ve/veya abdominoplasti ameliyatı uygulanacaksa, ayni seansta yağ enjeksiyonu da uygulanabilir.

Doku kokteyli enjeksiyonu nedir?
Doku kokteyli de hastanın kendisinden alınarak uygulanan dolgu maddelerindendir. Bu yöntemde, yüz germe, karın germe, meme küçültme gibi operasyonlar uygulanan hastaların, cilt altı bağ ve kas dokuları alınıp, enjektörlerden geçecek şekilde minik partiküllere ayrıldıktan sonra yine enjektör yoluyla, derin kırışıklıkların giderilmesi için cilt altına aktarılır. Doku kokteyli ile yağ enjeksiyonuna oranla daha uzun süreli kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. Çünkü cilt altı (dermis) dokusu ve faysa (bağ) dokuları, yağ dokusuna göre çok daha fazla kollajen içerir ve beslenmeleri 6 ay sonunda %90’a ulaşır, erime miktarı ise %10 olur.

Neden kendi dokumuz en uygun dolgu malzemesidir?
Yüz kırışıklarının veya çökme, sarkmalarının tedavisinde kullanılan diğer dolgu malzemeleri (kollejen, sıvı silikon, dikiş materyalleri, vs.):
-Alerjik reaksiyonlara yol açabilir,
-Enfeksiyon riskleri yağ ve doku kokteyline oranla çok daha fazladır. Yağ dokusu enjeksiyonlarından sonra alerjik reaksiyonlar görülmediği gibi, enfeksiyon riskleri çok düşüktür. Bu sebepler, kıyasla pahalı olan ve enfeksiyon, apse oluşumu, yara açılması gibi istenmeyen bazı sonuçlar doğurabilen yapay dolgu malzemelerinin, yerine biyolojik dolgu malzemelerini tercih edilmektedir.