Esra Dostal

40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak Mamografi ve Meme Ultrason yaptırıyordum ve Mart 2013’te her zamanki yıllık rutin kontrolümü yaptırdığımda sağ göğsümde bir kitle olduğunu öğrendim. Elle muayene ve/veya hiçbir şekilde kendini hissettirmemişti. Anladım ki yıllık kontroller biz kadınlar için gerçekten çok önemli…

Biyopsi/Ultrason vb. kontroller sonucunda sağ göğsümünde kanserli doku olduğuna ve alınmasına karar verildi. Doktorum, Mastektomi ameliyatı ile göğsüm alınırken eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu yapılabileceğini ve Protez takılabileceğini söyledi. Prof. Şükrü Yazar Bey ile ameliyat günü tanıştım, kendisi beni konu ve operasyon hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgilendirdi.

Romatoid artrid hastası da olduğum için bağışıklık sistemimin düşmesinden dolayı, ameliyat sonrasında tek doz olarak aldığım radyoterapi esnasında dikişlerimde bir miktar açılma olduğundan yaklaşık 2,5 ay ender rastlanan bir durum yaşadım, açık yaram vardı ancak tüm bunların neticesinde her şey olumlu sonuçlandı ve Eylül 2013 te yaz tatilime çıkmıştım ve denize bile istediğim gibi girmiştim.

Ameliyatımın birinci yılında Mayıs 2014’de mamografi/ultrason için gittiğimde hemşire bana protez olan göğsümden mamografi dediğinde kendisine:
“Ama protez” yanıtıma şaşkınlıkla karşılık verdi
“Ben de kendi göğsünüz sanmıştım!..”

Ameliyat öncesi meme kanseri rahatsızılığı geçiren kişilere yorumum “Niye bu kadar göğüs konusuna takılıyorlar önemli olan sağlık, ne olur meme olmaz ise“ derdim. Ancak ameliyat sonrası anladım ki biz kadınlar için çok önemli. Bu önem kesinlikle görünüş, cinsellik vb. detaylar için değildi. Sağlık önceliklerinin yanı sıra hastalığın iyileşme döneminde psikolojik olarak çok daha rahat olmamızı ve vücudumuzda eksik bir uzuv görüntüsünü yaşamamızı sağlıyor ve belki de farkında olmadan eskiye dönme zamanını biz kendimiz hızlandırıyoruz.

En önemlisi ise Mastektomi ameliyatı ile aynı zamanda olması, sanki hiç göğsüm alınmamış gibi, protez değil vücudumun bir parçası ve hep bana aitmiş rahatlığını yaşatması ki zaten o benim vücudumun bir parçası artık, farklı düşünmem mümkün değil.

2014 Haziran ayında yaz tatiline giderken istediğim mayoyu alabilmek, tatilde istediğim gibi yüzmek (hatta dalmak ☺) yüzüstü yatmasını seven biri olarak yüzüstü protez göğsümün üzerine istediğim gibi yatabilmek, sarkık olmayan eskisinden daha güzel bir göğüs ile olmak ve çevremdeki hiç kimsenin ben söylemediğim sürece göğsümün protez olduğunu anlamaması o kadar güzel ki…

En önemlisi çok iyi bir ekip tarafından kontrol altında olmak. Prof. Dr. Şükrü Yazar’ın, doktor olmanın yanı sıra mesleğinin dışında tüm süreçte hastasının içinde oldugu psikolojiyi, tepkilerini, duygularını anlamaya yönelik yaklaşımları ile bu rahatsızlığın olumsuz yanlarını aşmamdaki desteğine müteşekkirim. Yaşam adına öğrendiklerimin arasında, doktorumu tanıma fırsatını elde ettigim için, eşim ile birlikte çok ama çok mutluyuz…