Karın Germe

Karın germe (abdominoplasti) orta ve alt karın bölgesinde, mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Ancak yanlış bilinenin aksine şişmanlık tedavisi değildir. Bu ameliyata aday kişiler mutlaka ameliyat öncesi kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile kilolu göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir; ancak ameliyata bağlı iz kalıcı olur. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Hastanın ihtiyacına yönelik olarak işlem, tam ve kısmi (mini-abdominoplasti) şeklinde gerçekleştirilebilir. Abdominoplasti, vücut konturu düzeltilmesine yönelik meme estetiği ve liposuction gibi ameliyatlarla beraber yapılabildiği gibi; rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi ameliyatların yanı sıra da uygulanabilir.

Kimler karın germe ameliyatı için uygun adaylardır?
• Fazla kilosu diyet ve egzersize cevap vermeyen, karın derisi sarkıklığı olan, fakat vücut konturları düzgün olan kadın ve erkekler
• Birkaç kez doğum yapmış, karın derisinde çatlak ve sarkıklıklar oluşmuş,  karın kasları zayıflamış kadınlar (Doğum yapmayı planlayan kadınların bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesi önerilir.)

Ameliyatta hangi işlemler yapılır?
Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-4 saat, mini-abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Ameliyatta, sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Mini-abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar, altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Bölgede toplanacak sıvıyı almak için dren adı verilen bir ya da iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?
Ameliyat sonrası, ilk birkaç gün karın bölgesinde ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılar olabilir. Hastanın ortalama 1 veya 2 gün hastanede kalması gerekir. Drenler 1-3’üncü gün alınır. Hasta işinin yoğunluğuna göre 1 ila 3 hafta sonra çalışmaya başlayabilir. Yara izi tamamen yok olmamasına rağmen bikini altında dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya sarkıklık olan hastalar için başarılı sonuç verir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle bu sonuç yıllarca korunabilir.

Karın germe ameliyatına alternatif tedaviler var mıdır?
Vakum eşliğinde yağ alınması aşağıdaki durumlarda uygun olabilir:
• Cildin iyi kalitede ve gergin olması
• Sınırlı yağ birikimi olması
• Karın duvarının sağlam olması
• Hastanın normal ağırlıkta olması

Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz.