Kepçe Kulak Düzeltme

Kulağın kafa tabanına uzaklığı ve kendi içindeki açıları farklılık gösterebilir. Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının çok olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir. Tıbbi açıdan hiçbir sorun yaratmayan bu durum, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya yol açabilir.

Kepçe kulak düzetlme (Otoplasti) ameliyatında kulağa yeniden şekil verilir. Altı yaş civarında kulak gelişimi büyük oranda tamamlandığı için, düzeltme işlemi özellikle bu yaştan sonra yapılır. Altı yaştan itibaren bu ameliyatların yapılmasının bir diğer nedeni de, özellikle ilkokul çağında çocuğun uğrayabileceği psikolojik travmalardan onu uzak tutabilmektir. Kepçe kulak ameliyatları çoğunlukla altı yaşından itibaren yapılmakla birlikte, daha ileri yaşlarda yapılmasında bir engel yoktur.

Ameliyatta hangi işlemler yapılır?
Doğuştan kepçe olan kulakların düzeltilmesi için çok çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Bu sebeple farklı teknikler arasından, kişiye en uygun olan yöntem seçilir. Ameliyat genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılabilir. İleri yaşlarda yapılan ameliyatlarda genel olarak sedasyon ve lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat genellikle kulak arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Kıkırdak şekillendirilerek, kafa tabanıyla kulak arasındaki açı ve mesafe ayarlanır. Yine kulak arkasındaki kesi, alınması gerekmeyen dikişlerle kapatıldıktan sonra, örtücü ve hafif baskılı bir pansuman uygulanır.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?
Ameliyattan sonraki ilk hafta kulak üzerine yatılması istenmez. İkinci haftadan itibaren üzerine yumuşak bir yastıkla yatılabilir. Baş yaklaşık 30 derece kadar yüksekte olacak şekilde yastıklarla yükseltilmelidir. İlk 2 gün gerginlik ve baskı hissi doğaldır. 3’üncü günden itibaren bu baskı ve gerginlik hissi azalmaya başlar. Ameliyatı izleyen 4. ya da 5’inci günde pansuman açılır; kulaklar hafif ödemli, sararmaya yüz tutmuş, mor şekilde olabilir. Pansuman açıldığı günden itibaren ameliyat bölgesi yıkanabilir ve nemlendirici krem bütün kulağa sürülebilir. 2 hafta süreyle gece yatarken, kulağın kıvrılmasını engelleyecek bir saç bandı giyilmeye devam edilir. İzleyen haftalar içinde kulaktaki ödem azalır, kıvrımlar daha iyi şekilde ortaya çıkar ve giderek kulak son şeklini alır.