Kök Hücre Enjeksiyonu

Kök hücre, farklı hücre tiplerine dönüşebilen ve daha fazla kök hücre üretmek için kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturan ana hücre tipidir. Bu hücreler cerrahi becerilerle birleşerek yüz ve beden gençleştirmede de başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlar. Kök hücreler onarım yeteneği yüksek, akıllı hücrelerdir. Ancak yüzün oranlarının oluşturulması, yüze form verilmesi ve uyum gibi konularda ise bir estetik cerrahın bakış açısı gereklidir. Estetik cerrah yüz ve bedenin gereksinimlerini, zayıf noktalarını ve stratejik alanları göz önünde bulundurarak bir plan yapar. Bu cerrahi yaklaşım olmadan kök hücre enjeksiyonu yapıldığında yüzde denge ve oran sorunları yanında doğallıkta zarar görür.

Kök hücre enjeksiyonu hangi amaçlarla uygulanır?
Kök hücre enjeksiyonu estetik amaçlı olarak dudak kalınlaştırma amacıyla uygulanır. Doğal ve sorunsuz bir dudak kalınlaşması sağlar. Bunun yanı sıra yara tedavisi ve yanık izlerinin azaltılması gibi sorunlarda da kullanılabilir. Bir yerde yaralanma olduğu zaman Kemokin adlı kimyasal maddeler açığa çıkar. Kök hücreler üzerinde resöptör denilen algılayıcılar bu maddeye hassastır. Kemokini algılayan kök hücreler hızla hasar yerine gidip onarımı başlatır.

Kök hücre enjeksiyonu nasıl uygulanır?
Kulak arkasındaki deri bazı ilginç özelliklere sahiptir. Doğal olarak güneşten korunmuş bir deridir ve bu nedenle yüze göre en genç deridir. Ayrıca kök hücreden çok zengindir.  Bu sebeple kök hücre enjeksiyonu öncesinde, kulak arkasından biyopsi deri parçası alınır. Bu deriden kök hücre içeren bir hücre topluluğu ayrıştırılıp aşı haline getirilir. Bu aşı, hacim verici olarak kullanılamazsa da özellikle ince çizgiler ve hacim vermeden gençleştirme için oldukça etkilidir. Bu işlemin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

Kök hücre enjeksiyonu neden tercih edilir?
• Kök hücre enjeksiyonu kişilerin kendi doğal hücrelerinden uygulanır. Uygulama yapılan bölgede, çabuk adapte olarak, sorunları giderir ve sonuçlarda doğaldır.
• İşlem yapılan bölgede kan dolaşımı artar. Kan dolaşımını artırdığı için, cilt daha parlak bir görünüm kazanır.
• Uygulama yapılan bölgede doku gençleşmesini artıran bir yöntemdir.  Kök hücre, yeniden yerleştirildiği bölgelerde olan eksiklikleri giderir.
• Ağrı neredeyse yok denecek kadar az olan kök hücre enjeksiyonunda, kişileri rahatsız edecek morluk ve şişlikler olmaz. Alerjik reaksiyon göstermez.
• Dikiş gerektirmeyen bir uygulamadır. Uygulama bölgesinde iz kalmamaktadır.

Kök hücre enjeksiyonun riskleri var mıdır?
Kök hücreler sentetik maddeler gibi alerji ya da başka bir soruna neden olmazlar. Sonuçta kişinin kendi doğasına uygun hücrelerdir. Ancak burada uygulayıcı çok önemlidir. Bir estetik cerrah bakış açısı ile yüzdeki sanatsal oranı oluşturan enjeksiyonlar yapılmazsa deri gençleşir; ancak görüntü doğal olmaz. Bir diğer önemli konu hücre alınan yerdir. Bedendeki her yer kök hücre kaynağı olarak kullanılamaz. Aksi durumda bir taraf gençleşirken diğer taraftan sorun çıkar.