Lazerle Vücut Şekillendirme

Lazerle Vücut Şekillendirme Yöntemleri, tek seansta kalıcı selülit tedavisine ve vücudun form kazanmasına yardımcı oluyor. Fazla kilolar, bölgesel yağlanma ve selülit sık yaşanan sorunların başında geliyor. Hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres ve uykusuzluk gibi faktörler bu sorunları tetikliyor. Lazerle Vücut Şekillendirme Yöntemleri, vücudun forma girmesine yardımcı olabiliyor. Güncel teknolojik cihazların kullanıldığı bu yöntemlerle, yağ hücreleri tek seansta parçalanarak vücutta sıkılaşma sağlanırken selülit tedavisi de gerçekleştiriliyor.

Lazerle Vücut Şekillendirme Yöntemleri Neler?

Lazer Lipoliz
Lazer Lipoliz, ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan kişilerde ortaya çıkan bölgesel yağlanmalarda uygulanıyor. Karın, diz içleri, basenler gibi bölgesel yağlanma alanlarına, 3 dalga boyu (1064 nm, 1320 nm, 1440 nm) içeren lazer uygulanarak yağların parçalanması ve uygulama alanının sıkılaşması sağlanıyor. Bunun yanı sıra Lazer Lipoliz, yüz ve boyun bölgesindeki yağlanmalara bağlı sarkmalarda, jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), aksiler hiperhidroz (koltuk altı aşırı terleme) ve selülit tedavisinde de kullanılabiliyor.

Lazer Liposuction
Lazer Liposuction, lazerin fiber ucunun cilt altındaki yağ dokusunu eriterek cilt dokusunun içeriden gerilmesine olanak tanıyan bir yöntemdir. Vücutta yağ birikiminin olduğu geniş alanlarda ve yağ dokusunun yoğun olduğu durumlarda, 3 dalga boyu içeren lazer kullanılarak önce yağların parçalanması (Lazer Lipoliz) işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında ise özel bir sistemle parçalanan yağlar aspire edilir. Lazer Liposuction, tek bir seansta birden fazla bölgede uygulanabilir. Uygulama sonrasında iyileşme süreci hızlı gerçekleşir, iki hafta korse giyilmesi yeterli olur. 3’üncü ya da 4’üncü hafta itibariyle vücuttaki sıkılaşma fark edilir.

Lazerle Kalıcı Selülit Tedavisi
Selülit sadece bir yağlanma problemi değil, aynı zamanda cildin altındaki yapısal bir sorundur. Cildin altındaki fibroz ağ yapısı (bantlar) içinde fazla miktarda yağ birikmesi sonucu cildin üzerinde portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. Selülit en çok bacaklarda, basen bölgesinde, bazen de kol ve sırt bölgesinde görülür. Üç dalga boyu (1064 nm, 1320 nm, 1440 nm) içeren lazerle kalıcı selülit tedavisinde uygulama yapılan bölgelerde kolajen üretiminin desteklenmesiyle cilt, elastikiyetini yeniden kazanır. Bu tedavi ile ciltte çökmelere neden olan bantların ısı yöntemi ile kesilmesi sağlanır. Ciltte düzensiz yağ birikmeleri ve kabarıklıklar giderilir. Tek seansta uygulanan bu tedavi sonrası selülit görünümünde belirgin düzelme sağlanırken 6-12 ay içinde  kalıcı sonuç elde edilebilir.

Lazerle Yüz ve Boyun Germe
Stres, sigara ve güneşin olumsuz etkileri yaş ilerledikçe yüzde ve boyunda sarkma ve kırışıklığa neden olur. Kaslar zayıflar, gevşer ve yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar. Yağ dokusu zayıflar, azalır ve incelir. Bu yüzden cilt buruşur, elastikiyetini yitirerek tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkma yapar.

Lazerle yüz ve boyun germe, yüz cildi ve yüz ovalini belirginleştiren, çene çizgisinde bozulma ve sarkmaları ortadan kaldırmaya yardımcı, gıdı bölgesinde gerginlik kazandıran, bir seansta etkili bir sıkılaşma yöntemidir. Bu yöntemde, 1 – 2 mm kalınlığındaki lazer ucuyla yağlar eritilir ve cilt sıkılaştırılır. Uygulama sonrası 3 – 5 gün destekleyici bir bandaj uygulanır. Ortaya çıkan şişlik birkaç gün içinde geçer ve kişi normal yaşamına hızlıca geri dönebilir.

Lazer liposuction ile hangi yağlar alınır?

Vücudumuzda genel olarak 2 tip yağ vardır:

1. Derimizin altında olan yüzeyel yağlar:  Hemen hemen vücudumuzun her yerinde olur. Derimizin hemen altındadır.  Diyet ve sporla gidebilen yağlardır.

2. Depo yağlar: Yüzeyel yağlardan daha derinde bulunur. Vücudun belli bölgelerinde birikir. Erkeklerde kuşak şeklinde karın-bel bölgesinde bulunur. Kadınlarda ise kuşak şeklinde karın-bel bölgesine ek olarak sırt, kol, basen, üst bacakların iç kısmı ve diz içleri bölgelerde bulunur.  Bu bölgelerdeki yağlar spor ve diyete daha dirençli olduğu için daha uzun sürede giderler.

Lazer liposuction yapılırken yüzeyel yağlar korunur; sadece depo yağlar hedeflenir. Lazer liposuction ile yüzeyel yağlar da alınırsa deformasyon olmuş bir görüntü oluşur. Kas ve deri arasında yağ kalmadığı için, kas ve deri yer yer yapışır, deride çökme şeklinde istenmeyen sonuçlar gelişir. Bu düzensizliği önlemek için liposuction yapılırken yüzeyel yağın korunması büyük önem taşır. Zaten tecrübeli bir hekim, hasta bölgedeki tüm yağın alınmasını istese de yüzeyel yağı koruyan bir cerrahi yapacaktır.

Lazer Liposuction sonrasında yağ alınan bölgede tekrar yağlanma olabilir mi?

Vücudumuzdaki yağ hücrelerinin sayısında anne karnında, doğduktan hemen sonra ve ergenlik döneminde değişiklik olur. Ergenlik döneminden sonra yağ hücre sayımızda ise büyük bir değişiklik olmaz; ancak hacmi değişir. Yani kilo aldıkça yağ hücreleri şişmeye başlar, büyür ve depo yağlar olarak toplanmaya başlar. Lazer liposuction ile depo yağlar parçalanır ve sayısı da azaltılır. Yani liposuction yapılan bölgedeki yağın %70-80’i parçalanırken, %20-30’luk bir bölümü kalır. Hasta operasyon sonrası yine kilo alırsa geriye kalan %20-30’luk bölümde bir miktar yağlanma olur. Ama eskisi kadar büyük miktarda olamaz. Ayrıca operasyonda depo yağ düzgün alınmamışsa, sonrasında kilo alımıyla o bölgede düzensizlikler oluşabilir. Ayrıca yeni alınan kilolar liposuction yapılan bölgeler dışındaki bölgelerde birikmeye başlayabilir.