Thulium (Lazerle Yüz Gençleştirme)

Yüz derisinin yaşlanmasında en önemli faktör güneş ışığıdır. Yanlış güneşlenme ve koruyucu kullanmama, güneş ışınlarına bağlı deri harabiyetini arttırır. Bu harabiyet, açıkta olan yüz ve el sırtı cildinde daha fazladır. Güneş ışınlarının etkisi ile yüzdeki kırışıklıklar artar ve cildin üst katları kalitesiz bir hale gelir. Güneş etkisi ile hasara uğramış yüz cildinin yenilenmesinde günümüzde lazer ışınları kullanılmaktadır.

Yüz gençleştirmede farklı lazer türleri var mıdır?
Lazer ışınları ile tıpta çeşitli tedavilerin uygulanması 1960’lı yıllarda başlamıştır. Son yıllarda bilim ve teknolojideki ilerlemeler insan cildinde kullanılabilen, daha hassas cihazların geliştirilmesine yol açmıştır. Yüz gençleştirmede kullanılan lazer türleri:
• Karbondioksit Lazer: Deride oluşan iyi huylu tümörlerin çıkarılmasında, kırışıklık tedavisinde, yüz gençleştirme işleminde kullanılır.
• ErbiumYag Lazer: Damarsal kökenli kitlelerin çıkarılması ve yüz gençleştirme amacıyla kullanılır.
İki cihazın etki şekli birbirinden farklı olduğu için tedavide her ikisine de ihtiyaç bulunur.Bu sebeple her iki kaynağı içeren cihazlar üretilmeye başlanmıştır. Bu cihazlar ile hasara uğramış üst cilt tabakalarının uzaklaştırılarak göz çevresi ve üst dudaktaki kırışıklıklar, bir ölçüde giderilebilir.

Lazerle yüz gençleştirme tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir?
Yüzdeki yara izleri ve renk değişiklikleri lazer uygulaması sonucu en aza indirilebilmektedir. Lazer, yaşlanmaya bağlı kırışıklara sahip ciltlerde, kırışıklıkkontrolü amacı ile kullanılır. Lazer ışınları ile yüz gençleştirme ameliyatı dikkatle seçilmiş, başka sağlık problemi olmayan hastada, bu konuda eğitim ve deneyimi olan plastik cerrahi uzmanlarınca, alt yapısı iyi olan bir merkezlerde yapılmalıdır. Tek bir cihaz tüm sorunları çözmeğe yeterli değildir. Derideki değişik sorunlara farklı lazer cihazlarının kullanılması gerekir. Uygun hastada ve koşullarda uygulansa bile yan etkileri mevcuttur. Bu sebeple kullanım alanı günümüzde sınırlı olarak kabul edilir.

Lazerle yüz gençleştirme tedavisi nasıl uygulanır?
Lazer ışınları, ciltte çok yüzeyel ve kontrollü bir yanık oluşturarak etki ettiği için, uygulama hastane koşullarında ameliyathanede, anestezi uzmanının gözetiminde yapılmalıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir. İşleme göre yaklaşık 1-2 saat sürer. Bu işlem, diğer estetik cerrahi ameliyatlarında tamamlayıcı işlem olarak da kullanılabilir. Bazen birkaç seans gerekli olabilir.

Lazerle yüz gençleştirme uygulaması sonrasında normal yaşama dönüş nasıl olur?
Uygulama sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Lazer uygulanan alanlara açık yara tedavisi yapılır. Ameliyat alanlarında gerginlik hissi ve ağrı olabilir. Yüzde genel bir şişlik oluşur. Hafif bir baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Yüzde oluşan ödem, pembe kırmızımsı renk değişiklikleri 2 – 3 ay kadar sürebilmektedir. Ancak bunlar 1 hafta sonra makyaj kremleri ile örtülebilir. Lazer, yüz cildinde yüzeyel bir yanık meydana getirdiği için viral ve bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlayan bir açık yara oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden hastalarda ameliyat öncesi uçuk olarak bilinen viral enfeksiyona karşı tedbir olarak gerekli koruyucu ilaçların kullanılması gerekebilir. Lazer, bazen deride izler ve renk değişikliği yapabilmektedir.Sorun çıkmadığı takdirde hasta 1-2 hafta içinde işine dönebilir. Şişliğin ve kızarıklığın kaybolması 2 – 3 ay kadar sürebilir. Hasta güneşten 3 – 6 ay uzak kalmalıdır.