Tuğba Keser

2012 yılı Kasım ayında sağ memede elime gelen bir sertlik ile gittiğim kontrolde Meme CA teşhisi aldım. Hiç beklenmedik bir anda hayata dair çok başka planlarım varken duyduklarım ilk gün soğuk duş etkisi yaptı. Çok zor geçen ilk günün ardından şu an düşününce beni bile şaşırtan bir soğukkanlılıkla ne yapmalıyım, bu süreci en az hasarla nasıl atlatırım hesapları yapmaya başladım. Ben bu tedavi sürecinde şanslıydım. Çünkü işim gereği yıllardır sağlık sektöründe olmanın avantajıyla en doğru adreslere yönlendirildim. Teşhis aldıktan yaklaşık 20 gün sonra eş zamanlı onarımın da yapıldığı Total Mastektomi ameliyatı oldum.

Ameliyat öncesinde unutamadığım iki konuşma var. Bir tanesi  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras  diğeri de Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar ile. Çünkü ben sadece tümörlerden kurtulmak ve bir an evvel iyileşmek istemenin cevvalliği ile her iki memenin de  tamamen alınmasını istediğimi söylediğimde bana bunun doğru bir karar olmadığını, çok genç olduğumu (34 yaşımdaydım) estetik  kaygıların olmadığı tedavi sürecinin iyileşme için çok daha efektif olacağını anlattılar. Ben bu süreçte yerine koyabileceğim hiç bir şeyin kaygısını yaşamadım. Ne kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, ne Mastektomi ameliyatı beni korkuttu, benim için önemli olan tek şey iyileşmekti. Çünkü diğerlerini en iyi şekilde onaracak harika bir ekip ile tanışmıştım işin o kısmı onlara aitti ve ben onlara sonsuz güveniyordum. Bu kadar meşakkatli bir tedavi sürecinde emin ellerde olmanın verdiği duygu iyileşmeme çok büyük katkı sağladı. Güvenmek ve inanmak bu tedavi sürecinin çok önemli iki parçası.

Beş ay önce yaşadığım operasyon bunu bir kez daha anlamama neden oldu. Şükrü Hoca neredeyse 8-9 saat süren bir ameliyat ile karnımdan aldığı dokuyla yeni bir meme yaptı ve harika bir iş çıkardı. Bu kadar uzun süren, risklerin ve komplikasyonların olduğu bir ameliyat sadece bu işin uzmanlarına yaptırılır. Benim gibi çok fazla estetik kaygı taşımayan birisi için bile kendini tüm yaşananlardan önceki gibi hissetmek gerçekten harika. Protezden farklı olarak kilo alan, zayıflayan yani yaşayan ve bana ait bir memeye tekrar sahip oldum.  Son üç yılda hastalığa bağlı yaşadıklarımı düşününce aklıma gelen ilk ve tek kelime minnet. Çok sevgili doktorum Prof. Dr. Şükrü Yazar’a hem moral destekleri hem de harika bir iş çıkardığı için çok büyük minnet borçluyum.

İyi ki varsınız. Sonsuz teşekkürler…