Kadın Genital Estetiği

Kadın genital organındaki labiaminoranın (küçük dudakların), labiamajoraya (büyük dudaklara) göre fazla önde olması hem görüntü açısından, hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen bir durumdur. Bazen labiaminoranın büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir veya kıyafet seçiminde bazı sorunlara yol açabilir. Bazen de kişi bu durumun görüntü açısından rahatsız edici olduğunu düşünebilir.

Ameliyatta hangi işlemler yapılır?
Kadın genital organındaki şekil bozukluğu cerrahi girişimle (Vulvoplasti) genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılabilir. Genital estetik sorununun cerrahi ile çözümünde amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır. Ameliyat öncesinde yapılacak küçültme miktarı planlanır ve çizilir. Ameliyatta işlem bölgesine kanamayı engelleyecek ve ağrıyı giderecek bir lokal anestezik ve damar büzücü ilaç enjekte edilerek operasyon gerçekleştirilir. İşlem sırasında genellikle alınması gerekmeyen iplikler kullanılır.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?
İşlemden sonra ameliyat bölgesinde ilk 48 saat ödem, gerginlik ve hassasiyet oluşur. Bunu engellemek için soğuk uygulaması, bölgenin ılık suyla yıkanması ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir. İşlem sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Genellikle 3’üncü günden itibaren ameliyat bölgesindeki gerginlik azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır. 1’inci haftadan sonra günlük yaşam aktivitelerine çok büyük oranda dönülür. Cinsel ilişkiye girilmesi 3’üncü haftadan önce önerilmez. Yine bu dönemde bölgenin sık sık yıkanarak nemlendirilmesinde fayda vardır. İşlemden sonra 4-6 aya varan dönemde zaman zaman batma veya yanma hissi, dikiş hattı üzerinde kaşıntı ve kızarıklık görülmesi doğaldır.

Vajinal Estetik

Vajinal estetik ameliyatları iç ve dış genital yapıya ait girişimler olarak ikiye ayrılır.
İç genital yapıya ait ameliyatlar arasında vajinoplasti (vajen daraltılması) yer alırken,
dış genital yapıya ait ameliyatlar arasında vulvoplasti bulunur.

Vajina Daraltılması

Vajina çeşitli sebeplerle sıkılığını yitirip, daha geniş bir yapıya kavuşabilir. Bu sebepler arasında en yaygın görülen durum ise normal doğumdur. Vajina normal doğum yapılabilmesi için esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Ancak zorlu doğumlardan sonra vajina yan duvarlarında oluşan derin yırtıklar vajinanın normalden fazla genişlemesine ve bu durumun kalıcı olmasına neden olabilir. Bu durum normal doğum sayısındaki artışa bağlı olarak daha da kötüleşebilir.

Vajinoplastiye neden ihtiyaç duyulur?
Vajina sıkılığı kadın ve erkek cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. Ayrıca vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir. Bu durumlar cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.

Ameliyat nasıl gerçekleştirilir?
Ameliyat lokal, sedasyon veya genel anestezi altında steril koşullarda uygulanır. Ameliyatta fazla olan vajinal deri çıkarılır, altındaki yumuşak doku ve kaslar özel dikiş yöntemleri ile desteklenir ve böylece sıkılaştırılmanın sağlanması hedeflenir.

Ameliyattan sonra iyileşme süreci nasıl olur?
Ameliyat sonrası 1-2 saat süreyle hasta gözlem odasında tutulabilir. Bu operasyon genel olarak hastanede kalmayı gerektirmez. İyileşme süresi yapılan işleme göre 10 gün ila 3 hafta arasında değişir. Bu süre içinde hasta doktorunun verdiği reçeteyi uygulamalı ve kişisel hijyenine dikkat etmelidir. Ameliyat sonrası çok şiddetli ağrı beklenmediği için basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Hasta yaklaşık 4-6 hafta sonra cinsel yaşamına dönebilir.

  Vulvoplasti

Kadın genital organındaki labiaminoranın (küçük dudakların), labiamajoraya (büyük dudaklara) göre fazla önde olması hem görüntü açısından, hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen bir durumdur. Bazen labiaminoranın büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir veya kıyafet seçiminde bazı sorunlara yol açabilir. Bazen de kişi bu durumun görüntü açısından rahatsız edici olduğunu düşünebilir.

Ameliyatta hangi işlemler yapılır?
Kadın genital organındaki şekil bozukluğu cerrahi girişimle genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılabilir. Genital estetik sorununun cerrahi ile çözümünde amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır. Ameliyat öncesinde yapılacak küçültme miktarı planlanır ve çizilirAmeliyatta işlem bölgesine ağrıyı giderecek lokal anestezik ilaç enjekte edilerek operasyon gerçekleştirilir. İşlem sırasında genellikle alınması gerekmeyen iplikler kullanılır.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?
İşlemden sonra ameliyat bölgesinde ilk 48 saat ödem, gerginlik ve hassasiyet oluşur. Bunu engellemek için soğuk uygulaması, bölgenin ılık suyla yıkanması ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir. İşlem sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Genellikle 3’üncü günden itibaren ameliyat bölgesindeki gerginlik azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır ve günlük yaşam aktivitelerine çok büyük oranda dönülür. Cinsel ilişkiye girilmesi 3 – 4’üncü haftadan önce önerilmez. Yine bu dönemde bölgenin sık sık yıkanarak nemlendirilmesinde fayda vardır.