Saç Ekimi

Saç dökülmesi, saçın kendini yenilemesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi, günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklindedir. Bu miktarın üzerindeki günlük dökülmeler normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanan medikal tedavilere rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise kesin çözüm cerrahi bir yöntem olan saç ekimi olur. Saç ekiminde ense üzerinde iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınan saç köklerinin, dökülmenin olduğu bölgeye uygun tekniklerle nakledilir. Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirilen, kesinlikle ağrı ya da acı hissedilmeyen bir işlemdir. Uygulanacak teknik, bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte, işlem yaklaşık olarak 4–6 saat arası sürer.

Saç ekiminde hangi yöntemler uygulanır?
Günümüzde saç ekimi için uygulananan 2 yöntem vardır. Bunlar:

1• Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT): Bu yöntemde, ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı deri, mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan uygun tekniklerle, saç ve saç köklerini barındıracak şekilde 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü kümelere ayrılarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilir. Ensede saçların alındığı bölge, plastik ve rekonstrüktif cerrahi yöntemlerine uygun olarak dikilir. Bu sayede, arkadaki dikiş izi en aza indirgenmiş olur ve iz ancak saç tamamen kazıtıldığında görülebilir. Dikiş, ameliyatı takip eden 12 ila 15’inci günde alınır. Bu yöntemde hazırlanan saç kümelerinin yerleştirilmesi (ekimi) aşamasında, dizilimi, uygulanacak saç çizgisi, mevcut saçların çıkış yönlerine uygunluğu ancak bu konuda uzun yıllar deneyimli bir plastik cerrah tarafından tasarlanabilir. Doğal görünen saç ekimi ile kötü görünümlü saç ekimi arasındaki fark, işlemi yapan uzman ellerin sanatsal becerisiyle ilgilidir.

2• Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE): Günümüzde dünyanın en ileri ve gelişmiş saç ekimi kliniklerinde uygulanmakta olan tekniktir. Bu yöntem, saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikiş olmadığı için, dikiş izi de söz konusu değildir.

Doğru uygulanmış FUT veya FUE yöntemlerinin, sonuçları bakımından birbirinden farkı yoktur. Eğer saç çizgisi doğru hazırlanmış ve yönlendirilmeleri doğru yapılmış ise her iki yöntemin de sonuçları doğal görünmektedir. Kullanılacak teknik kişinin saç ve cilt yapısına göre belirlenir.

Saç ekimi işleminden önce nelere dikkat etmek gerekir?
• Operasyondan 15 gün önce düzenli olarak kullanılan saç ilacı, vitamin, aspirin vb. ilaçlar kesilmelidir.
• Operasyon sabahı saçlar Ph’ı nötr bir şampuanla yıkanmalıdır.
• Operasyondan önceki akşam uykunun alınmış olması gerekir.
• Operasyon sabahı, hafif bir kahvaltı yapılabilir.
• Uygulamanın yapılacağı kişini üzerinde kolye, yüzük gibi metal takılar bulunmamalıdır.
• Operasyon sonrasında kullanılması gereken ilaçları kişinin yanında getirmesi gerekir. İlaçların ne şekilde kullanılacağı kişiye uygulamalı olarak gösterilecektir.
• Operasyon sonrası için kişinin yanında bir şapka getirmesi tavsiye edilir. Bere şeklinde saça yapışan bir şapka olmamasına dikkat edilmelidir.
• Giyilmesi kolay, önü açık bir kıyafetler tercih edilmelidir.
• Operasyon sonrasında kişiye refakat edecek bir yakınının bulunması gerekir.  Kişinin yalnız başınıza araba kullanması önerilmez.
• Operasyondan önceki akşam alkol tüketilmemesi gerekir.

Saç ekimi işleminden sonra nelere dikkat etmek gerekir?
• İşlemden itibaren 3 gün sigara ve alkol alınmaması gerekir.
• Sürekli kullanılan losyon şeklinde saç ilacı bulunuyorsa, bunun işlemden 1 ay sonrasına kadar kullanmaması tavsiye edilir.
• 10 gün sportif faaliyetlerden uzak kalınması önerilir.
• En az 3 gün ayakkabı giymek için veya başka bir amaçla, eğilme hareketi yapılmamalıdır.

İşlem sonrası normal hayata dönüş ne şekilde olur?
İşlemden sonra kişinin dışarı çıkmasını engelleyecek bir durum yoktur. İlk 2–3 gün çok küçük pembe noktacıklar görülüp, bunlar yavaş yavaş solmaya başlar ve bir hafta içinde normal haline döner. Uygun teknikle doğal bir şekilde ekilmiş saçlar kesinlikle belli olmaz. Bunun için operasyonu yapacak ekibin deneyimli olması çok önemlidir.

Ekilen saçlar kesinlikle çıkar mı?
İşlem sonrası saçlar mutlaka çıkar. Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması, bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması, sonucu direkt etkileyen faktörler olup, yerine getirildiği takdirde %100 başarılı sonuç verir. Operasyon tarihinden 3 ay sonra saçlar çok kısa görünmeye başlar, yaklaşık 6 ay içinde normal uzunluğuna erişir. Ekilen saçlar tekrar dökülmez. Çünkü ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölümden alınır ve bu özelliğini ekildiği yeni bölgede de korur.